Lifestyle

Kdy je dobré používat chodítko pro miminka

Posted On
Posted By

Není pochyb o tom, že rodiče chtějí pro své dítě to nejlepší. To se samozřejmě promítá i v tom, že mu kupují to nejlepší vybavení, které si mohou dovolit. Vzhledem k tomu, že chtějí také podpořit jeho vývoj, kupují nejrůznější interaktivní a výukové hračky i jiné pomůcky, které mají přispět k tomu, že z děťátka vyroste zdravý, silný a úspěšný člověk.

Jednou z věcí, které se dříve poměrně hodně používaly, avšak dnes poněkud vyšly z módy, je i chodítko pro miminka. To má za úkol pomoci děťátku objevovat svět a usnadnit mu pohyb. O co se jedná?

choditko3

Ve stručnosti jde o obvykle plastovou konstrukci na kolečkách, sestávající se z rámu, na kterém je připevněn sedák. Do něj se posadí miminko, které se pak může nohama odrážet a pohybovat se tak dopředu. Přední část rámu pak může sloužit i jako menší stoleček.

Účelem tohoto zařízení je umožnit dítěti, aby se mohlo relativně snadno, rychle a bezpečně pohybovat bytem. Vzhledem k rozšířené přední části rámu nemusí mít rodiče strach, pokud se jejich potomek v této konstrukci „rozběhne“ a do něčeho narazí. Celý nástroj je dělaný tak, aby bylo děťátko co možná nejvíce chráněné.

choditko4

To vše zní skutečně dobře, avšak je třeba se zeptat, zda je skutečně vhodné chodítko používat. Koneckonců v době, kdy tam většina rodičů své dítě dá, je jejich potomek sotva v batolecím věku, a bez pomoci chodítka by doposud lezl většinu času po čtyřech, jelikož ještě nemá tak dobrou motoriku a ani tolik zkušeností, aby vydržel delší dobu stát, či dokonce chodit.

A zde je základ problému. Jak totiž miminko postupně začíná chodit, vyvíjí se mu také páteř. A v době, kdy se dítě batolí, rozhodně ještě není v takovém stádiu, aby bez následků zvládla dlouhodobější vzpřímenou polohu, kterou je nucena v chodítku mít. Výsledkem pak mohou být nejrůznější vývojové vady páteře, či dokonce skolióza.

Proto si vždy dobře rozmyslete, než svému děťátku něco koupíte. Nikdy nevíte, jaké to může mít v budoucnu následky.

Related Post