Když se řekne vyvýšený záhon, asi se každému z nás vybaví záhon, který stojí nad zemí. A to je správně. Takovéto záhony nejenže krásně vypadají, ale mají i mnoho výhod. Pojďme se na ně podívat.

Vyvýšené záhony můžete poskládat do různých tvarů i výšek a Vaše zahrada tím dostane úplně jiný rozměr. Můžete v nich pěstovat zeleninu, bylinky i květiny, a navíc budou chráněny před hraboši a krtky. V záhonu nebudete mít plevel a jelikož stěny prohřívají záhon, rostlinky budou i odolnější vůči přízemním mrazíkům. V neposlední řadě je velkou výhodou, že vyvýšený záhon můžete postavit i tam, kde by Vás to dříve vůbec nenapadlo, třeba na beton, dlažbu, ale i na terasu, či balkon … a hlavně už se nebudete muset ohýbat a trpět bolestí zad.

Záhon skladba

Jaké vlastně máme druhy vyvýšených záhonů? Nejčastěji používané jsou asi dřevěné, ale při troše šikovnosti si můžete vytvořit i kamenné, betonové nebo například z nepoužitých palet. Záleží jen na Vás. Samozřejmě byste měli vzít v potaz, jakých materiálů máte na zahradě nejvíc a k tomu přizpůsobit i vyvýšené záhony. Pokud se ale rozhodnete pro záhon dřevěný, je potřeba z vnitřních stran připevnit nopovou fólii, která chrání stěny záhonu. Přeci jen vlhkost nedělá dřevu příliš dobře.

záhon

Určitě chcete mít co největší úrodu, a proto je nutná správná skladba vyvýšeného záhonu. Základem je ve spodní části asi z jedné třetiny drenáž. Ta se skládá z větví, zbytků rostlin, listí a slouží k odvodu přebytečné vlhkosti. Další vrstvou je kompost, který funguje jako zásobárna živin. Vrchní, poslední část, je tvořena zeminou smíchanou se zahradnickým substrátem, univerzálním nebo v lepším případě přímo určeným k tomu, co budete pěstovat.

Myslím, že vybudování vyvýšených záhonů stojí minimálně za zamyšlení. Navíc máme i dostatek času na výrobu, protože jejich založení je nejvhodnější na začátku jara.

Podobné příspěvky