O šikaně na pracovišti

Dneska bych se chtěla zabývat tématem ohledně šikany na pracovišti, protože si sama touto situací procházím. Jak taková situace vlastně vypadá a probíhá? Můžeme sem zařadit například neustálé vyčleňování z kolektivu, přehlížení, slovní napadání, ponižování psychické vydírání. Útoky po kterých následují omluvy typu- ,,Ale já to nemyslela špatně“ ,,Chceme ti přece jen pomoci“ ,,Myslíme to s tebou dobře“ atd…manipulace. Nejprve jen lehké napadání, postupné zesilování a v krajních případech až fyzické násilí. Co v těchto případech nejvíce pomáhá?

vyčleňování z kolektivu

Zatím nemůžu říci co se mi osvědčilo, v jednom případě jsem odešla, ale nevím, zda je toto správné řešení. Zda tím nenecháme náhodou jen třeba útočníka zvítězit. Mnohem účinnější je víc se bránit, stát si tvrdě za svým názorem a nenechat tyto lidi zvítězit. Zda jít za vedením nevím, jestli pomáhá, pokud je vedení taky takové nepomůže podle mě nic. Na šikaně a manipulaci je nejhorší že se vám nejprve tito lidé budou snažit dostat tvrdě pod kůži a vše otočit pak proti vám. A postupně se do vás začnou navážet a čím dál více zesilovat a zesilovat.

šikana

Prevence šikany na pracovišti je, aby každý šéf poučoval své zaměstnance o tom, co je šikana a jak jí předcházet, aby kontroloval své pracoviště, zda tam k šikaně nedochází, nejhorší varianta, která může nastat je ta, že o tom vedení ví a nic s tím nedělá! To je něco naprosto nepřístupného a nemělo by se toto stávat! Důležité vždy je nějak to řešit, ať už si o tom promluvit s nějakým jiným zaměstnancem a poradit se o dalších krocích. Ale rozhodně není dobré nechat to být a mnohdy ani bohužel nepomůže sebeobrana, někdy je jediné kloudné řešení prostě odejít. Pokud se vám někdy něco takového stane tak se nedejte a braňte se! nenechte zlo zvítězit nad dobrem! Najděte v sobě sílu a sebelásku a braňte se tomu dřív, než bude pozdě.