Jaký zvolit obklad do kuchyně

Sladit interiér do nejmenšího detailu je umění. Pokud se ale vše povede, výsledek bývá úžasný a obdivují jej všechny návštěvy. V případě kuchyně to platí také. Nejdříve se soustředíme na sladění skříněk s pracovní plochou, potom celou linku slaďujeme s podlahou a nakonec přijde na řadu obklad. Ten tvoří pomyslnou třešničku na dortu, jehož volba je důležitá z estetického i praktického hlediska.

fialová mozaika

Inspirace obkladů do kuchyně je velká spousta. Je hodně stylů i materiálů, z nichž lze volit. Porcelánové, skleněné, keramické, mozaikové, rustikální, patchworkové… K jaké kuchyni se ale který styl hodí?

Pokud je vaše kuchyně ve venkovském stylu, nepouštějte se do žádných experimentů. Volte klasické rozměry 10×10 cm, popřípadě také mozaiku (pokud samotná linka již není příliš zdobená). Co se týká barev, i tady se držte spíše při zemi. Kachlíky by měly být složeny maximálně ze dvou barev, ozvláštnit jednobarevnou variantu můžete kousky s reliéfem.

Moderní styl naopak umožňuje téměř vše. Můžete experimentovat s různými materiály, jako grafosklo či nerez. Velikosti jsou také dovoleny všechny, stejně tak mozaika či divoké barvy. K jednoduchému provedení bude slušet tradičně vzorovaný obklad, k bílé lince zase sedne vzor patchworku či modrotisku. Dovoleny jsou i retro vzory. Aby celkový dojem nebyl příliš chladný a strohý, kombinujte kachle s textilem (utěrky, ubrusy), který může mít stejné vzory. Luxusní vzhled dodají kachlíky s metalickým leskem, velmi efektně bude v tomto ohledu působit také zlatí či stříbrná.

Jaký volit materiál? Na výběr je grafosklo, lamino či nerez.

Grafosklo je vlastně zalaminovaný digitální tisk či textilie do kaleného skla. To je odolné vůči nárazům, teplotním extrémům a při použití stejného vzoru na různých prvcích (dveře, deska, skleněná výplň) je nejefektivnějším řešením.
bílá kuchyně

Nerez vyniká svou praktičností. Snadno se otírá, ale zase má tu nevýhodu, že na něm je vidět každá šmouha. V domácím prostředí se proto příliš nepoužívá.

Lamino je osvědčená klasika. Je beze spár, snadno se udržuje, instaluje i vyměňuje. Pokud chceme sladit obklad s linkou, je jasnou volbou.

Podobné příspěvky