Jak vybrat a zvládnout dovolenou

Při slově dovolená se každému vybaví něco jiného. Někomu procházky po památkách, jiným poflakování u moře, dalším horské túry. Všem lidem se ale vybaví jedno a totéž – volné dny, kdy nechodíme do práce a užíváme si klid a pohodu. Říká se, že taková dovolená dokáže pořádně prověřit každý vztah a to bez ohledu na délku jeho trvání. Kdy tedy jet na dovolenou, s kým, kam a na jak dlouho? To je velmi individuální, ovšem některé aspekty mohou být obecného charakteru.

věci na dovolenou

U každé dovolené se ukáže, zda jsou partneři schopni velmi důležitého prvku vztahu – kompromisu. Je třeba společně vybrat místo, typ ubytování, délku pobytu, penzi, přepravu, program a další záležitosti, bez kterých se prostě žádná rekreace neobejde. Není dobré, když o všem rozhoduje jen jeden bez ohledu na názor druhého partnera. Co totiž vyhovuje jednomu, může být pro druhého problém. A tak může váš vztah dostat trhliny ještě než se na pobyt vůbec vydáte. Dalším problémem, který dokáže pořádně prověřit váš vztah, je domluva ohledně placení. Budete platit vše dohromady, nebo si rozdělíte náklady? U ničeho se nedá stoprocentně říct, co bude pro někoho nejlepší. Vždy se musí domluvit partneři, nicméně lze doporučit pár jednoduchých pravidel, která vám mohou usnadnit rozhodování o společné dovolené.

  1. Jednou ustoupím já, potom ty. Tak lze zjednodušeně popsat, jak lze dosáhnout toho, aby si z pobytu každý odnesl to svoje. Jednou půjdete na pláž, jindy zase na nákupy.
  2. Pobyt zaplatíš ty, další ostatní výdaje já. Nebo naopak. Je ale třeba propočítat výlety, vstupné, penzi a další výdaje tak, aby nevznikl hrubý nepoměr mezi platbami obou partnerů.
  3. Teď vyberu destinaci já, příště ty. Jednoduše řešeno, podíváte se na různá místa, která uspokojí touhu po uznávání světa vás obou.

 

cestovní kufr

Všichni jsme jen lidé, které baví různé věci. Nikdy se nikdo neshodne na všem, ale při troše snahy lze vždycky dojít ke smírnému řešení každé situace, a to nejen u výběru dovolené. Snad i vy se svým partnerem prožijete příjemně strávené chvíle jednou u moře, podruhé ve vnitrozemí. 🙂