Jak vnímáme finance

Finanční situace spousty našich lidí není dobrá. Někteří z nás sice mají spoustu peněz a nemusí si s nimi dělat žádné starosti, ale většina je na tom docela obráceně. A podle toho, ke komu z nich člověk patří, záleží i pohled takového člověka na finance.

Ten, kdo má peněz spoustu, nehledí na nějakou tu korunu, klidně i rozhazuje plnými hrstmi a vyvolává u ostatních závist. A ten, kdo musí každou korunu v kapse několikrát obrátit, aby zase šetřil raději na všem, na čem se ušetřit dá, protože ani vyhlídky do budoucna nejsou v takové situaci právě optimistické.

 

drobné mince

Ale tak už to chodí. A asi se s tím musíme smířit. Ale stejně si myslím, že by se s tím aspoň něco udělat mělo. A zřejmě něco jiného, než se s tím dodnes dělá a viditelně to nefunguje.

Stát by asi měl chudým pomáhat. Ale ne tak, že dá peníze všem, kdo jenom sedí doma a nepracují. Měl by pomáhat jenom těm, kdo si nedokážou pomoct sami. A ne těm, kdo si sami pomoct nechtějí. A určitě by jim neměl dávat peníze automaticky. Měli by si je zasloužit.

I důchody by se měly valorizovat, aby se z nich dalo žít. Ale ne chaoticky, jenom tehdy, když jsou třeba volby na spadnutí.

Státní zaměstnanci by mohli dostávat přidáno, ale jenom tehdy, když na to rozpočet státu má peníze. Které už dlouho nemá.dolary pod deštníkem

A proč by to tak mělo být? Aby naše generace nežila na úkor našich dětí. A taky na svůj vlastní úkor. Protože proč se dnes vlastně zdražuje? Proč máme příliš velkou inflaci? Proto, že lidi mají peníze a ceny se tak můžou zvyšovat. A čím víc peněz populisti z vlády do lidí nastrkají, tím větší je koupěschopnost a tím víc rostou ceny. A kvůli tomu populisti dávají těm chudákům další peníze a tím zase podporují inflaci. A tak u nás rostou ceny, což se nám nelíbí. A navíc se to děje na dluh.

Kdy to bude lepší? Nevím. Ale bojím se, že to jen tak nebude. Protože všichni rádi bereme peníze a je nám jedno, kde je stát bere.

Podobné příspěvky