Cihly Porotherm jsou vděčný stavební materiál. Dutiny uvnitř cihel jednak šetří výrobní náklady pro samotné výrobce, a pak je vzduchová bublina uvnitř zdiva perfektním tepelným izolantem. Udržuje v zimě ve vytápěném prostoru teplo lépe, než plné cihly, a podobné je to i v létě, kdy je zapotřebí objekt chránit před tropickým vzduchem ve venkovním prostředí. I přes tyto skvělé fyzikální vlastnosti se cihly Porotherm zateplují fasádním polystyrenem nebo minerální vatou. Dodatečné zateplení pak přináší ještě vyšší úspory a investice do fasádního obkladu se brzy vrátí.
Jak ale do cihel ukotvit fasádní polystyren, aby tam držel? Jestliže použijete klasické hmoždinky, ty mohou proniknout do dutiny v cihle, kde se budou viklat, a budete-li otvor pro hmoždinku plnit tmelem nebo využijete roztahovací hmoždinku, spoj nemusí být dostatečně pevný. Máme lepší nápad. Což takhle využít pro kotvení do Porothermu spolehlivé injektážní kotvy Spiral Anksys?
Injektážní kotvení Spiral Anksys je patentově chráněná technologie, která využívá jednoduchého, ale velmi účinného principu dutých ocelových válečků ze síťovaného plechu. Jakmile se kotva vloží do otvoru a vyplní se montážní pěnou, ta pronikne všemi otvory v síti a spojí kotvu se stavebním materiálem, ať už je to cihla, beton, pórobeton, dřevotříska, OSB deska nebo heraklit. Může vám to s trochou nadsázky připomínat armování betonu ocelovým pletivem.
Injektážní spoj spolehlivě propojí izolační hmotu se zdivem a vzniklý spoj pak odolává všem běžným povětrnostním vlivům. Kotvení je natolik pevné, že udrží nejen fasádní izolační obklad, ale i ozdobný kámen nebo dřevo včetně obkladů provětrávaných fasád. Tímto způsobem se také kotví zateplující vrstva u stropních konstrukcí, například OSB desek u dřevostaveb anebo panelových stropů v panelových bytech na městských sídlištích.