Proč používá solární elektrárna baterie?


Asi není nikdo, kdo by rád platil účty za elektřinu. Je tedy pochopitelné, že se snažíme najít to nejlevnější řešení. A mnoho lidí si myslí, že nejvýhodnější bude, když si ji budou vyrábět sami. A to je možné. Dokonce je zde několik možností.

Jednou z nich je například dieselový generátor. Ten vyrábí elektřinu pomocí spalování nafty. Tu je však samozřejmě nutné pravidelně doplňovat. Je tedy otázka, zda to pro nás bude skutečně levnější, vzhledem k tomu, jaké jsou v současné době ceny nafty.

fotovoltaika2

Daleko populárnější byla ve své době solární energie. Zde se elektřina vyráběla pomocí solárních panelů. Ty získávaly energii tím, že na ně dopadalo přímé sluneční světlo. Proto byly umisťovány obvykle na střechu, neboť to bývá nejvíce osvětlené místo.

Ovšem tyto panely samy nestačily. Ke své plné funkci potřebovala solární elektrárna baterie Elektrocentraly.cz. Zde se ukládala vyrobená elektřina, která nebyla okamžitě využita. Jistě, celý systém mohl fungovat i bez ní, avšak rozhodně nedosahoval svého plného potenciálu.

Je totiž potřeba si uvědomit, že elektřina je v tomto případě vyráběna pouze tehdy, pokud svítí Slunce. Poté, co zapadne, se panely odmlčí. Avšak právě v té době máme největší spotřebu proudu. Vracíme se totiž z práce domů, vaříme, svítíme si. A k tomu všemu potřebujeme elektřinu. Kde ji ale vzít, když panely nepracují?

fotovoltaika1

A právě zde přijde ke slovu elektřina uložená v baterii. Ta se nyní použije k pokrytí naší potřeby. A to samozřejmě platí i v zimě, kdy je hodin slunečního svitu málo. Takto to alespoň je nastíněno na papíře.

Avšak jak už to tak bývá, realita je mnohdy skutečnosti vzdálená. Faktem je, že současné panely zkrátka nedokážou vyrobit dostatečné množství elektřiny, které by stačilo na pokrytí spotřeby. I to je důvod, proč se od nich nakonec ve většině případů upustilo. Koneckonců, proč mít něco, co nefunguje?

Podobné příspěvky