Příliš velká aktivita škodí

Potřebují děti aktivitu? Většina zodpovědných rodičů se snaží, aby děti nezahálely. Sportovní a umělecké aktivity každý den, to je dnes celkem běžnou záležitostí. Nejinak je tomu také ve dnech volna. Nikdy v minulosti neexistovalo tolik zábavních center jako dnes. Dětem už nestačí například obyčejné koupaliště, když mají k dispozici aqua park plný atrakcí. Ale co když se potřebuje dítě i nudit? Ne si hrát, podle svého vlastního uvážení, ale skutečně a nefalšovaně se nudit. Že je to úplný nesmysl?
 děvče a štěně

Dopřejte dětem špetku nudy

Pojďme se podívat na pár mužů v historii a rozhodně to nejsou jen ojedinělé případy. Archimédes se koupal ve vaně a přemýšlel o bezvýznamných věcech, když ho napadl proslulý Archimédův zákon. Isac Newton ležel pod jabloní a nedělal vůbec nic, když mu spadlo jablko na hlavu a on objevil zákon gravitace. Walt Disney pro změnu cestoval vlakem a šíleně se nudil, takže ze samé nudy si začal kreslit a namaloval proslulého Myšáka Mickeyho. A to je jen stručný výčet nudících se velikánů, kteří za své objevy vděčí nudě. Co z toho vyplývá? Že nuda může být velmi užitečná, protože nabízí potenciál pro skutečný rozvoj kreativity. Možná si i Vy vzpomenete, že své nejlepší nápady jste dokázali zrealizovat díky tomu, co Vás napadlo ve chvílích nudy. Děti se potřebují i nudit. Samozřejmě ne příliš a ne u televizní obrazovky nebo před monitorem počítače. Potřebují to pro rozvoj své vlastní kreativity.
znuděná slečna
Potřebují to i pro svůj vlastní osobnostní rozvoj. Jen díky zdravé a přiměřené nudě najdou činnost, která je skutečně dokáže nadchnout. Nechcete přece, aby děti byli naprogramovaní roboti, kteří sice jsou úspěšní a výkonní, ale u kterých nedošlo ke správnému vývoji. Samozřejmě nechceme rodiče vést k tomu, aby dětem tolerovali zahálku, ale chvíle zdánlivého nicnedělání dětem rozhodně nemůže uškodit.