5 filmů, které musíte za život vidět

1.      Vykoupení z věznice Shawshank
Premiéra: 1994

Andy Dufresne je asi ten poslední člověk, u kterého byste čekali, že skončí ve vězení. Nicméně, poté co je spořádaný úředník odsouzen ze vraždu své manželky a jejího milence, je poslán do věznice Shawshank. Zde se spřátelí s veteránem vězeňského života Redem, a vytvoří se mezi nimi pouto přátelství a vzájemného respektu. Příběh o síle lidského přátelství a důstojnosti v krutých podmínkách věznice si uchovává svou sílu i po více jak dvaceti letech.  
loď Milenium

2.      Hvězdné války
Premiéra: 1977

I pokud nejste fanoušky fantasy, série z daleké, daleké galaxie by vám neměla uniknout. Lucas svým podceňovaným filmem, o kterém i kameraman mluvil jako o naprosté blbosti, naprosto přepsal způsob, jakým se točí kasovní trháky. Pro natočení filmu zastavil vlastní dům, postavil vlastní trikové studio a na plátno přivedl neuvěřitelně propracovaný svět plný fiktivních ras a jazyků. Postavy ze série se staly ikonami, a nedávný úspěch posledního filmu dokazuje, že fanouškovská základna se ani po 40 letech nijak nezmenšila, spíše naopak.
 
3.      V jako Vendeta
Premiéra: 2005

„Lidé by se neměli bát své vlády. Vláda by se měla bát svých lidí“. Adaptace slavného komiksu o muži v masce, který bere spravedlnost do vlastních rukou v boji proti autoritářskému režimu, ztělesněnému zdánlivě všemocným kancléřem. Film uvedl v masovou známost ony typické masky s knírkem, které se později staly logem hnutí Anonymous, a ani deset let mu neubralo na aktuálnosti, naopak. Hugo Weaving a Natalie Portman jako V a Evey Hammond ztvárňují osamělé vojáky ve válce s tyranským režimem, zatímco také rozplétají své vlastní osudy a zjišťují, co je do této situace přivedlo.

4.      Scott Pilgrim proti zbytku světa
Premiéra: 2010

Že romantický příběh nemůže být zábavný a zajímavě natočený? Chyba. Tenhle film dokázal obojí. Scott Pilgrim je obyčejný mladík něco přes dvacet se slibnou hudební kariérou a poněkud vlezlou přítelkyní Knives. Svůj život žije celkem normálně, dokud mu do života nevstoupí záhadná Ramona Flowers. Scott se okamžitě zamiluje, ale brzy také zjišťuje, že chození s Ramonou bude poněkud…komplikované, a to nejen kvůli její neustále se měnící barvě vlasů. Chytrý, vtipný film o úskalích mladé lásky, který si chytře pohrává s motivy z počítačových her, takže to bude jedna love story, kterou si užije i vášnivý hráč.

hobití dům
5.      Chlapectví
 Premiéra: 2014

Pokud jste si někdy přáli vidět do hlavy svého dospívajícího dítěte, je tohle film přesně pro vás. Richard Linklater natáčel své dílo 12 let, aby mohl zachytit přirozené stárnutí všech postav, a podařilo se mu vytvořit autentický příběh jedné rodiny. Přes vzlety, pády, funkční i nefunkční vztahy, hlavního hrdinu Masona, jeho sestru Samanthu, jejich matku i výstředního otce si nejde nezamilovat. Takže jste-li rodič, který se někdy divil, co se to s jeho dítětem děje, nebo potomek, který neví, jak rodičům popsat to, co právě prožívá, je tohle film pro vás.